22. 04. 2025 | Investice, Vše

Panika, nebo investiční příležitost? Jak číst aktuální dění na trzích

Panika, nebo investiční příležitost? Jak číst aktuální dění na trzích

V posledních dnech jsme svědky výrazných pohybů na světových akciových trzích. A to zejména v důsledku nových celních opatření zavedených administrativou Donalda Trumpa. V tomto článku vám přiblížíme aktuální situaci a jak z ní, co by investor, vytěžit maximum.

Co se v únoru 2025 stalo na investičním trhu?

Mnozí investoři v posledních týdnech zažili krušné chvíle. Americké akcie (index S&P 500) se letos 19. února dostaly na své historické maximum – a to na hodnotu  6 144 bodů. Po zavedení cel postupně akcie letěly dolů a klesly o 21 %. Když se index S&P500 dostal 7. dubna na hodnotu 4 835 bodů, následně 9.dubna byla oznámena pauza na 90 dní pro některé tarify nových celních poplatků (sankcí). Index dlouho nečekal a takřka ihned začal skokově růst. Během cca 2 hodin vyrostl o 9,5 % a obchodní den nakonec uzavřel s hodnotou 5 456,9 bodů.
dow jones pad indexu brezen 2025

Aktuální data z amerických a dalších zahraničních trhů (duben 2025)

I přes tento skokový růst zůstávají americké akcie přibližně 11,2 % pod svým únorovým maximem. Americké akcie reagovaly jako první a reagují nejvíce. Nicméně do obchodní války je již vtažen celý svět a akcie dál klesají po celém světě.

Jak si vedou ostatní akciové trhy? (11.04.2025)

  • Evropa pokles cca 10 %
  • Čína klesala cca o 7 %
  • Japonsko cca o 3 %

Další trhy na tom jsou podobně. V dalším článku vám ukážeme trochu zajímavé statistiky a příklad, jak lze uvažovat o budoucích výnosech.

Kterým zahraničním akciím věnovat nejvíce pozornosti a proč?

Z pohledu investic nás nejvíce zajímají americké akcie. Když si shrneme tržní rozložení akcií po celém světě, tak v těch amerických je cca 65 % všech peněz. Americké trhy jsou jednoznačně největší a ovlivňují celý svět. 

Aktuální poklesy jsou vyvolané obchodní válkou. Tedy v podstatě vlivem něčeho co je v ekonomice běžné. Nejedná se o žádnou černou labuť nebo něco nového, u čehož se nedá předvídat budoucí vývoj (jako jsme zažili třeba v Covidu nebo válce na Ukrajině). Právě teď je vhodná doba nepanikařit a se svým poradcem konzultovat nákup akcií.

Pozn.: V článku zazněli osobní názor investičního specialisty z Finspira. Jednotlivé výroky nelze brát jako investiční doporučení. Před investováním doporučujeme vše konzultovat s odborníkem.

Martin Haloun

Více než 15 let působím ve finančním poradenství. Po letech práce ve firmách s různými poradenskými přístupy jsem založil Finspiro s.r.o. Chtěl jsem dělat poradenství jinak a vrátit mu punc poctivého řemesla. Od roku 2020 jsem držitelem prestižního evropského titulu EFA. Tento titul mi zajišťuje dnes již senior členství v organizaci European Financial Planning Association, která je ve světě financí vnímána jako autorita s nevyšší odborností v Evropě. Pro udržení titulu musím každý rok nasbírat určitý počet kreditů, čímž EFPA zajišťuje maximální odbornost a aktuálnost znalostí svých členů. V opačném případě bych o titul přišel. Jako firma jsme se také zavázali dodržovat etický kodex EFPA. Naši klienti tak mají jistotu, že jim vždy poskytneme naše služby v nejvyšší možné kvalitě. Mojí specializací a vášní jsou hypotéky a investice, na které se zaměřuje celé Finspiro. Zde vnímám, že máme před konkurencí výrazný náskok.